Kamera Sistemleri

null

Yüksek çözünürlükte görüntü kaydı yapabilmektedir.

null

Ağ ya da internet üzerinden görüntüler takip edilebilir ve kameraya erişim sağlanabilir.

null

İhtiyaç ve talep doğrultusunda özel bir alarm atanabilir. (Örneğin; yangın, hırsız alarmı)

null

Görüntü takibi; her cihazdan kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Kamera Sistemleri

CCTV Kamera Sistemleri Nedir?

CCTV (closed-circuit television) “Kapalı Devre Televizyon” CCTV kamera sistemleri pek çok işletme modeli ve yerleşim alanları için geliştirilmiş güvenlik kamera sistemleridir. Analog CCTV (Analog kamera sistemleri) ve IP CCTV (IP kamera sistemleri) olarak iki çeşite ayrılır.Yazımızın devamında IP ve Analog kamera CCTV güvenlik kamera sistemlerinin özelliklerini ayrıca ele alacağız. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz alan için en doğru tercihi yapabilirsiniz.

IP Kamera Sistemleri;

Tercihe bağlı olarak kablolu ya da kablosuz olarak kullanılabilen IP kameralar, sahip oldukları sensörler sayesinde hedef noktasındaki görüntüyü akıllı bir şekilde (hareket algılama özelliği sayesinde) yakalar ve kayıt altına alır. Yakalanan ve kayda alınan bu görüntüler, ağ üzerinden ilgili kişilere ulaştırılır. Yetkili kişiler, kendilerine ağ (veya internet) üzerinden ulaştırılan bu görüntüleri anlık olarak izleyebileceği gibi kayda alınmış olması sayesinde geriye dönük belirli bir tarih veya saat aralığında da izleyebilmeleri mümkündür.

Analog Kamera Sistemleri;

Analog kamera sistemleri “Analog CCTV” olarak da bilinir. Güvenliği sağlanacak olan alanın gerekli kısımlarına yerleştirilir. Sabit ya da hareketli mekanizmaya sahip olabilir. Kamera algıladığı görüntüleri işler ve “DVR” olarak adlandırılan kayıt cihazına kaydeder. Bu cihaza kaydedilen görüntüler, bilgisayara yüklenen özel bir yazılım sayesinde anlık olarak ya da kaydedildikten sonra izlenebilir.

Günümüzde artık AHD kamera sistemleri tercih edilmektedir. AHD “Analog High Definiton” yani; yüksek çözünürlükte görüntü anlamına gelmektedir. AHD kamera sistemlerinin analog kamera sistemlerinden tek ve en önemli farkı 720p (HD) ya da 1080p (FHD) olarak yüksek çözünürlükte görüntü kaydı yapabiliyor olmasıdır.

IP Kamera Analog Kamera Farkları Nelerdir?

IP ve analog kamera sistemlerinin ortak özellikleri;

  • Binanın herhangi bir noktasına yerleştirilebilir.
  • Anlık görüntü takibi yapmanıza imkan sağlar.
  • Gece ve gündüz fark etmeden görüntü ve ses kaydı yapabilir.

IP kamera ve analog kamera sistemlerini birbirleri ile kıyasladığımızda başlıca farklarını aşağıdaki gibi ifade edebiliriz;

  • IP kameralar görüntüleri bir server üzerinden yayınlar. Analog kamera ise DVR adı verilen cihaza kayıt eder.
  • IP kamera görüntülerini izlemek ve kontrol etmek için; akıllı telefon, tablet, bilgisayar kullanılabilir. Analog kamera görüntüleri için ise bilgisayar yazılımı gereklidir.
  • IP kameralar programlanabilir olması sayesinde ekstra özellikler sunar. Analog kameranın ekstra bir özelliği yoktur. Tek görevi sadece görüntü kaydetmektir.
  • IP kameralar yüksek çözünürlükte kayıt yapar. Klasik bir analog kamera düşük piksel değerine sahip olduğundan, görüntü kalitesi bakımından yetersiz kalır.
  • IP kamera sisteminin kurulum ve kullanımı çok daha kolaydır.
  • IP kameraların kurulum ve bakım maliyeti daha düşüktür.

İşletmenizi ve Evinizi Gaziantep Güvenlik Sistemleri İle Koruyun.

× WhatsApp