Kablolu Alarm Sistemleri

Kablolu alarm sistemleri nasıl çalışır?

Özel kablosuz ağlar, hücresel bağlantılar veya hatta bluetooth üzerinden haberleşen modern kablosuz sistemlerin aksine, kablolu alarm sistemleri evinizin veya binanızın duvarlarından geçen kabloları kullanarak çalışır. Sistemdeki sensörlerden gelen sinyaller, kablolu sistem üzerinden iletilir.

Kurulum süreci kablosuz alarm sistemi gibi modern bir çözüm olarak görünmeyebilir ve kurulum sırasında daha fazla çaba ve maliyet gerektirebilir. Ancak kablolu sistemler, kablosuz muadillerine göre çeşitli avantajlara sahiptir.

Kablolu alarm kurulumu ve bakımı

Bakım ve donanım güvenliği  alarm sistemine ve koşullarına bağlıdır, ancak çoğu zaman kablolu alarm sistemlerin bakımı daha kolaydır. Duvarın içindeki kablolama, çok fazla çalışma gerektirse de, alarm sistemi bileşenlerinin kendileri genellikle daha genel ve kolayca bulunabilir. Öte yandan, kablosuz alarm sistemleri genellikle özel parçalar ve bileşenler kullanırlar.
Genel olarak, kablolu alarm sistemleri, bir ev veya iş yerine kolayca takılabilen 2-iletken veya 4 iletkenli kablolar kullanır ve çoğunlukla bunlar duvarların içine monte edilebilir. Kablolu alarm sistemleri tarafından kullanılan sensörler ve aygıtlar – örneğin kapı ve pencere kontakları – kolayca özelleştirilebilir.

Güvenlik

Kablolu alarm sistemleri genellikle bir wifi alarm sisteminden daha fazla güvenilirlik sunar. Kablosuz teknolojiler son yıllarda önemli ilerlemeler kaydetmiş olsa da, hala kablolu bir bağlantının sunabildiği sinyal güvenilirliğini ve gücünü sağlamıyorlar. Sinyaller, evdeki duvarlar, kapılar ve hatta nesnelerle engellenebilir ya da sinyallere müdahale edilebilir. Bebek monitörleri veya uzaktan kumandalar gibi benzer radyo frekanslarını (RF ) kullanan yakındaki kablosuz cihazlar da girişim sorunu ile sistemi sıkıştırabilir.

Kablolu alarm sistemlerinin kabloları keserek devre dışı bırakılıp değiştirilebileceği doğrudur. Güç kesilerek de devre dışı bırakılabilirler. Ancak, bu, yakındaki kablosuz cihazların veya odadaki nesnelerin istem dışı parazitlerine kıyasla küçük bir risk olabilir.

Kablolu alarm sistemi fiyatları

Kablolu ve kablosuz alarm sistemleri arasındaki maliyet farkı, kurulum ve bakım açısından önemlidir. Kablolu alarm sistemleri genellikle kurulum açısından daha pahalıdır ve bu maliyetin çoğu kurulum ve işçilikten kaynaklanır. Kablo tesisatı kurmak pahalı olabilir, çok zaman harcanması kurulum maliyetlerinizi artırabilir.

Sistemin artı tarafı, birçok kablolu sistemin ucuz ve kolay bulunabilir parçalar kullanmasıdır ve kablolama uygun şekilde kurulduğunda, sistemin bakımı daha ucuz ve daha kolaydır. Üstelik gerekli kablo ve altyapıya sahipseniz, kurulum çok daha ucuza yapılabilir.

Kablolu ve kablosuz alarmları birlikte kullanma

Kablolu sistemler, kablosuz olanlardan daha az yetenekli ve daha az özelleştirilebilir görünebilirken, bu her zaman geçerli değildir. Bugün, pek çok kablolu sisteme, kablosuz alarm bileşenleri entegre edilebilir. Böylece evinizin veya işinizin güvenliğini tam olarak ihtiyaç duyduğunuz şekilde karşılayan kapsamlı, özelleştirilmiş ve güncel bir sistem oluşturabilirsiniz. Böyle bir uygulama profesyonel bir sistem entegratörünün uzmanlığını gerektirecektir, ancak size tek bir sistemden çok daha fazla esneklik ve kapasite kazandıracaktır.

Kablolu ve kablosuz donanımlardan oluşan entegre sistemler, genellikle yeni kablosuz sistemlerin sağladığı -örneğin mobil özellikler ve uyarılar ve neredeyse her yerden uzaktan erişim gibi- tüm özellikleri kullanmanıza olanak tanır.

İşletmenizi ve Evinizi Gaziantep Güvenlik Sistemleri İle Koruyun.

× WhatsApp