Kablosuz Alarm Sistemleri

Bir güvenlik sistemi için ilk savunma hattı, kapı ve pencerelerin güvenliğini sağlayan alarm sistemleridir. Güvenilir bir kilit sistemine ek olarak, kablosuz alarm sistemleri izinsiz girişleri ve potansiyel tehlikeleri önleyen, her türlü temel güvenlik sistemi paketinin önemli bir parçasıdır.

Kablosuz alarm sistemleri nasıl çalışır?

Kablolu ve kablosuz alarm sistemi arasındaki temel fark, sistemin kurulumu ve performansıdır. Kablosuz alarm sistemleri, sensörlerin merkezi kontrol paneli ile iletişim kurmasını sağlayan radyo frekansı teknolojisini kullanır. Kontrol paneli ayrıca, hücresel izleme olarak bilinen bir hücresel ağ aracılığıyla da iletişim kurabilir. Her alarm sisteminin artıları ve eksileri vardır. Göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta şöyle sıralanabilir.

Kablosuz alarm sistemleri;
  • Kurulumu, kablolu sistemlere göre daha kolaydır. Duvarlarda deliklerin açılması ve kablolama gibi zaman alıcı işlemlere gerek duyulmaz.
  • Bir evden diğerine kolay taşınabilme özelliği sayesinde özellikle kiracılar için ideal bir seçimdir.
  • Cep telefonundan her zaman ve her yerde izlenebilir.
  • Evde bir elektrik kesintisi olsa bile çalışır. Kablolu sistemler, yedek güçle desteklenmiyorsa bir kesinti meydana geldiğinde çalışamaz.
  • Sabit hat gerektirmediğinden bir saldırganın bağlantıyı kesmek için kablolara zarar verme olasılığı yoktur.
  • Sinyal girişimi nedeniyle yanlış alarm verebilirler.
  • Pillerin değiştirilmesi ve sistem güncellemeleri de dahil olmak üzere bazı rutin bakımları gerektirir.
  • Maliyeti genellikle geleneksel kablolu alarm sisteminden daha pahalıdır.
  • Şifrelenmediğinde bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olabilir.
Kablosuz alarm sistemleri kurulumu

Günümüzde, farklı bireysel ihtiyaçlar için özelleştirilmiş farklı özellikler sunan kablosuz ev güvenlik sistemleri bulunmaktadır. Temel bir kablosuz güvenlik sistemi genellikle alarm izleme, sensörler ve sesli alarmları içerir.  Kablosuz ev güvenlik sistemleri yangınlar, karbon monoksit sızıntıları ve tıbbi “panik butonları” gibi risklerin izlenmesi için çeşitli işlevleri yerine getirebilen, farklı tipte sensörler ve dedektörler içerecek şekilde özelleştirilebilir.

Kablosuz alarm sisteminin en büyük avantajlarından biri, masraflı bir kurulum gerektirmemesidir. Kablolu ev alarmları elektrik tesisatı, elektrik kabloları ve delme işlemleri de dahil olmak üzere fiziksel kurulum gerektirir ve gerekli değişiklikler pahalı ve zaman alıcı olabilir. Kablosuz bir sistem sadece temel araçlara, birkaç vidaya ihtiyaç duyar. Kablosuz alarm sistemi kolayca genişletilebilir ve yükseltilebilir. Bazı kablolu sistemler pil yedeklemesine sahip olsa da, bunlar sadece hızlı bir tüketim durumundaki  acil durum önlemleridir. Diğer yandan, kablosuz alarm sistemleri sadece pil gücüyle (veya öncelikli olarak) çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve bu nedenle pil gücü için daha sağlam ve güvenilir bir sistem sunar. Ancak pillerin önerilen arsalıklarda düzenli olarak kontol edilmeleri gerekir.

En iyi kablosuz sistemler, onlarca metre mesafeden kolayca iletişim kurabilirler. Kablosuz alarm sistemlerinin menzili kablolu alarm sistemlerine kıyasla ortalama 2 kat daha fazladır. Bu da kurulum ve uygulama açısından esneklik sağlar. Çoğu kablosuz alarm sistemi, cep telefonu sinyallerini kullanır.  Böylece  telefon hatlarınız kesilse bile bu, alarm sisteminizin, alarm şirketine, polise ve bildirim listesindeki herkese bağlı olduğu anlamına gelir. Kablosuz alarm fiyatları kablolama veya büyük kurulum gerektirmediğinden, uygun maliyetlidir. Kablosuz sistemler kolayca taşınabilir, böylece onları yeni bir eve kolayca taşıyabilirsiniz.

Bazı kablosuz alarm sistemlerinde kullanılan teknolojiler,  evinizde sadece video izleme ve etkinlik bildirimleri almanıza değil, aynı zamanda bilgisayarınız veya akıllı telefon üzerinden diğer sistemleri de kontrol etmenize olanak tanır. Bunlar arasında ışıklar, kapı kilitleri ve sıcaklık kontrolleri bulunur. Bu özellikler, evde oladığınızda ya da tatile çıktığınızda  kullanışlıdır.

İşletmenizi ve Evinizi Gaziantep Güvenlik Sistemleri İle Koruyun.

× WhatsApp